Predstavljanje projekta PLIGES na Seminaru o obnovljivim izvorima energije - ENERGIJA IZ DUBINA (video)
Projektom Mapiranje plitkih geotermalnih sustava u Republici Hrvatskoj (PLIGES) provodi se prvi sveobuhvatni pregled instaliranih sustava plitke geotermalne energije u Hrvatskoj. Trenutačno u Hrvatskoj ne postoji sustavno praćenje ni kontrola instaliranih sustava dizalica topline koje koriste plitki geotermalni izvor energije. Stoga je nemoguće procijeniti ukupni instalirani kapacitet i potrošnju energije koja dolazi iz plitkih geotermalnih izvora energije. Interdisciplinarni projektni tim sastoji se od stručnjaka s dvije znanstveno-obrazovne institucije (Fakulteta strojarstva i brodogradnje i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta) i jedne tvrtke s iskustvom projektiranja i nadzora izvođenja takvih sustava (TT Inženjering).
Projektni tim s FSB-a, koji je ujedno i nositelj projekta, zadužen je za prikupljanje i obradu podataka sustava grijanja te izrade interaktivne GIS karte, projektni tim partnera s RGN-a zadužen je za prikupljanje i obradu podataka o izvedenim sustavima u tlu za direktno ili indirektno iskorištavanje obnovljive energije iz tla, dok su članovi projektnog tima partnera iz tvrke TT inženjering zaduženi za podatke vezane uz funkcionalnost i tehničko stanje izvedenih sustava.
U sklopu projektnih aktivnosti predviđeno je uspostavljanje baza podataka i izrada interaktivne GIS karte koja će omogućiti pregled, vizualizaciju, unos i praćenje svih skupova podataka vezanih uz plitke geotermalne izvore energije u Hrvatskoj. Aktivnostima informiranja i vidljivosti planirano je, osim ciljeva i rezultata projekta, informiranje ciljanih skupina (znanstvena i stručna javnost, državne i lokalne javne institucije, obrazovne skupine mladih, opća javnost) o važnosti plitke geotermalne energije i dizalica topline u postizanju ugljične neutralnosti. To uključuje prednosti i ograničenja korištenja tehnologije, postupanje u skladu s dobrom inženjerskom praksom prilikom projektiranja i izvođenja te primjere izvedenih sustava.
Projekt traje 15 mjeseci i financiraju ga Island, Lihtenštajn i Norveška pomoću Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) za razdoblje 2014. - 2021. godine u okviru provedbe Programa 'Energija i klimatske promjene'.