Održana završna radionica projekta PLIGES

Opsežan i zanimljiv program trodnevnog stručnog skupa pod nazivom pod zajedničkim nazivom 'Dani zelene i plave energetske tranzicije Istarske županije' uključio je, između ostaloga, i završnu radionicu projekta 'Mapiranje plitkih geotermalnih sustava u Republici Hrvatskoj' (PLIGES).

Pod zajedničkim nazivom 'Dani zelene i plave energetske tranzicije Istarske županije' obuhvaćen je niz trodnevnih događanja s ciljem promicanja primjene obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti na području Istre. Organizatori tog skupa bili su Istarska županija, Istarska regionalna energetska agencija (IRENA), Grad Labin, Fakultet strojarstva i brodogradnje i Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Pri tome su podrobno prikazane mogućnosti primjene Sunčeve i energije vjetra, geotermalne i toplinske energije mora, a poseban naglasak bio je stavljen i na Program energetske održivosti Istarske županije. U sklopu tog ambicioznog projekta u Istri je predviđena izgradnja sunčanih elektrana ukupne snage 400 MW i vjetroelektrana ukupne snage 600 MW.

U uvodnom dijelu trodnevnog stručnog skupa labinski gradonačelnik Valter Glavičić istaknuo je važnost energetike kao struke u povijesnom razvoju grada, dok ju je zamjenik istarskog župana Tulio Demetlika pak izdvojio kao jedan od osnovnih strateških ciljeva Županije. Program skupa obuhvatio je izlaganja, rasprave i radionice u kojima su sudjelovali su stručnjaci, znanstvenici i istraživači iz IRENA-e, Energetskog instituta Hrvoje Požar, Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Zelene energetske zadruge i spomenutih FSB-a i RGN-a, ali i drugih uglednih tvrtki i ustanova.

Opsežan i zanimljiv program, između ostaloga, uključio je i završnu radionicu projekta 'Mapiranje plitkih geotermalnih sustava u Republici Hrvatskoj' (PLIGES). Pri tome je najprije podrobno prikazan taj ambiciozan projekt, a zatim je održana i kraća panelna rasprava na kojoj su sudjelovali prof. dr. sc. Vladimir Soldo, dr. sc. Luka Boban i dr. sc. Ana Kodba s FSB-a, dr. sc. Marija Macenić s RGN-a, Staša Borović, dipl. ing. iz Hrvatskog geološkog instituta i Ante Damjanović iz tvrtke Geoservis AS, specijalizirane za izvođenje bušotina za dizalice topline.

No, to nije bilo sve na temu dizalica topline. Naime, održani su još i panelna rasprava pod nazivom 'Korištenje toplinske energije mora posredstvom dizalica topline u projektima energetske obnove zgrada koje predstavljaju kulturno dobro', kraći seminari o optimiranju sustava dizalica topline u sklopu programa obuke za projektante i instalatere i o izgradnji kapaciteta instalacije sustava korištenja toplinske energije mora, namijenjen projektantima, instalaterima, konzervatorima i dr., a i radionica o instalaciji dizalice topline u Srednjoj školi Mate Blažine.

Iz programa trodnevnog skupa još valja izdvojiti i radionicu projekta JETforCE, u sklopu čega je na krovu objekta Samačkog hotela ugrađena posve funkcionalna sunčana elektrana snage 8,1 kW.

Mapiranje plitkih geotermalnih sustava u Republici Hrvatskoj